Jak najit samu sebe?

Povídání jen tak... (archiv)

Re: Jak najit samu sebe?

Příspěvekod Hančí v 22. září 2008, 5:56

Ahoj děvčata, ahoj Lejlo

dneska mi to nedá, a zareaguji na tvůj příspěvek. Vlastně začnu skoro od konce.
Víš proč se ti podařilo věnovat se baletu, když jsi se pro to rozhodla ve 4 letech? Protože děti se v ničem zbytečně nešťourají, neříkají si - No ale co když se to nepovede, co když se stane tohleto nebo tamhleto. Děti se prostě nezabývají možnými problémy, ale jdou si cíleně za svým a jejich cíl jim jde naproti. Nepochybují o sobě. Obávám se, že pochybovat o sobě je naučí i rodiče - bohužel, jsem taky rodič a uvědomuji si, že takovou chybu zřejmě také dělám. Asi je to tím, že se je snažíme uchránit před tím, že by to nemuselo vyjít, a tak je naučíme o sobě pochybovat. Nevím - tohle stojí za hlubší zamyšlení.
A jestli ty chceš opravdu poznat sama sebe, musíš na stopro vědět, že to skutečně chceš. Ne si jen přát to vědět, ale být si tím jistá. Přirovnala bych to k hubnutí. Dokud si to člověk jen přeje a sní o tom, málokdy se to povede. Pak najednou ale něco "lupne v kebuli" a jsi si naprosto jistá, že to dokážeš - a během chvilky zjistíš, že to jde vlastně skoro samo.
A tak je to myslím i s tím poznáním sama sebe. Musí se stát něco, co ti to poznávání nějak spustí. Bohužel to většinou bývá něco, co není moc příjemné - špatná zkušenost, něco nemilého apod. Prostě něco, co tě donutí si říct - Tak, a teď se musím spolehnout sama na sebe, postarat se, nespoléhat se na nikoho, změnit svůj život. A má osobní zkušenost je taková, že sama sebe nepoznáš tím, že o tom budeš neustále přemýšlet a nimrat se v tom, ale že budeš jednat, budeš něco podnikat, začínat nové věci, zařizovat,....prostě na sobě pracovat. A pak dospěješ k bodu, kdy budeš stoprocentně vědět, v čem je tvoje síla, v čem jsi dobrá, kde máš své slabiny atd.

S tímhle ti ale nikdo konkrétně neporadí, nikdo ti němůže dát přesný návod, protože každý je osobnost, každý si ke svým zkušenostem a poznáním musí prokopat vlastní cestičku.
Je to jen a jen na tobě. Nesmíš se bát, nesmíš si říkat - Tohle nezvládnu. ale spíš si říkej - No a co, když to nezvládnu, svět se nezboří, zvládnu něco jiného. Svoje negativní myšlenky maličko přetransformuj na pozitivnější a uvidíš, že se ti začne líp dařit.
Určitě ti v tom bude spousta lidí držet palce - a my tady taky.
Hančí

Advertising program
Reklama

Příspěvekod Lejla v 22. září 2008, 0:15

Mila Iwanko,
ze srdce te zdravim :3057: Kdyz jsem si cetla tvoje radky, prineslo mi to klid, ktery jsem potrebovala. Opravdu! :) I na tu dalku si my pohladila moji dusi. Co se tyce meho zpivani, urcite to nechci pro slavu i kdyz bych si prala byt v tom uspesna, ale ne pro sebe, ale abych tim prinasela neco ostatnim(mam rada kontakt s lidmi). To zpivani, to neni jen ze bych si to ze dne na den vymyslela. Je to muj sen od malicka a uz jsem nekolikrat zpivala, takze to neni neco co bych neznala.
A presne jak pises, je to neco pro co jsem se narodila. A vim to pro to, protoze kdyz zpivam nebo hudbu posloucham, tak to citim ve svem srdci, ze tohle je to prave. Je to nepopsatelny pocit, ktery vychazi z hlouby me duse, strasne mne to naplnuje a ten pocit je proste nadhery. Opravdu to nejde popsat, neco takoveho bud clovek citi nebo ne. A rozhodne to nechci jen pro to abych byla slavna, to opravdu ne. Mne by stacilo klidne i jen proste zpivat a znat a patrit mezi par lidi, kteri hudbu zboznuji jako ja. Hudba je moje velka laska, ze srdce rada zpivam. Staci my slyset jen par tomu kterehokoli hudebniho nastroje nebo krasne pisnicky a srdce mi poskoci radosti :D
S rodici, uz docela dlouho nebydlim, ale to ze si nekdy neverim bude s nimi asi taky souviset. Vzdycky jsem byla cerna ovce rodiny, rikali my z tebe nic nebude, ty nic nedokazes, si jenom snilek......
A ano mozna i jim chci dokazat, ze ja na to mam, ze muzu neceho velkeho dosahnout, ze muzu nekym byt. Ale porad to nemeni nic na tom, ze zpivani je moje laska. Mam deti(dvojcatka), ale porad se sveho snu nechci vzdat ve svem srdci totiz verim, ze opravdove sny se plni.Myslela jsem si, ze detmi me sny konci, ale pak jsem si uvedomila, ze to neni pravda. Nic nekonci, dokud to clovek neskonci, dokud si sam nerekne, ze je konec. Proste jsem si uvedomila, ze na kazdem z nas zalezi, jestli neco skonci nebo ne.

Zkrátka najdeš samu sebe, když budeš vědět, co chceš, co si přeješ a když dokážeš sama sobě věřit... Pak se vše začne odvíjet přesně tak, jak má...

Kdyz jsem si cetla tohle co jsi napsala, tak mne neco napadlo, na neco jsem si vzpomnela.Kdyz jsem byla mala(byli mi asi 4roky), chtela jsem byt baletkou. Uz ani nevim odkud jsem na to prisla, ale rodice rikali, ze jsem se koukala na televizi a tam jsem to videla. Nekdo se mne zeptal cim chci byt a ja jsem rekla:,,Az budu velka, tak budu baletkou". A vim, ze jsem si verila, ze baletkou opravdu budu. Zanedlouho jsem zacla chodit do skolky a tam se konali talentove zkousky do baletu. Jo, udelala jsem je a balet navstevovala do mych 15ti. Nebyt meho urazu pred talentovkama na konzervator, uricte bych baletkou byla. Ale co jsem tim chtela rict. Vsechno to prislo ke mne nejak samo ani jsem se nemusela moc snazit, jen se mela prani a verila si a ono to opravdu vychazelo.Balet si mne nasel sam. Takze opravdu asi neco na tom bude, snad jste pochopili co jsem tim chtela rict. Iwanko moc ti dekuju za krasne slova, kdyz budu zase pochybovat prectu si tohle znovu. S laskou Lejla :3057:
Lejla

Příspěvekod Iwanka v 21. září 2008, 22:07

Ahojky holky, ahoj Lejlo. :rosa14:
No, první nad čím bych se být tebou zamyslela je- proč si nevěříš. Proč se ti střídají období kdy věříš a období, kdy ne, kdy víš a kdy ne..... Nad tím se tedy zamysli a pokus se držet jen jednoho směru - že víš, co chceš - že máš nějaké touhy, přání,... (jinak budeš jak dezorientované auto, které jezdí - dopředu, dozadu, dopředu, dozadu... a vlastně cíle žádného nikdy nedosahne, protože ani nemůže, když si ho nestanovilo)

Možná jsi totiž ovlivnitelná svým okolím a nestojíš pevně na svých nohou.
Ale malá výhra se už u tebe se projevila - tys začala hledat - hledat samu sebe. A to je zkrátka veliké plus, protože tvé otázky tě někam "dotlačí" a zavedou. Učíš se důležitou věc - učíš se ptát.

Takže taková důležitá zásada pro to, abys našla samu sebe:
Věř sobě více než komukoli jinému!

Každý člověk prochází obdobím, kdy si myslí, že něco ví, a přitom najednou zjistí, nebo má pocit, že vůbec nic neví. Je to normální a možná je to i tím, že je o tom přesvědčen kvůli tomu, že mu to druzí tak namluvili.

Velká část toho, co každý den děláme, vychází z našeho poznatku: "To už se mi kolikrát podařilo, to umím". Tahle zkušenost nám dává potřebnou jistotu. Protože známá činnost se stala součástí našeho bytí, tudíž si věříme, že se nám to opět podaří. Ale zapomínáme, že už kdysi jsme se to též museli učit a bylo to pro nás nové...

Takže co se vlastně stane v naší mysli, když si stanovíme jako cíl něco, s čím nemáme žádnou zkušenost? Třeba to tvoje zpívání? Máš dvě možnosti - buď budeš pochybovat o sobě, že to nezvládneš, nebo si uvěříš, že uspěješ...
A když uvěříš, že uspěješ, pak tato víra ti přinese i sílu k vytvoření něčeho nového (v tvém případě zpívání).
Víra začíná myšlenkou: "zvládnu to". Když si ale pomyslíš": to jsem ještě nikdy nedělala, nebudu raději riskovat, abych se třeba nezesměšnila, nebo si budeš říkat, to nemá cenu, a podobné věci - pak u tebe zvítězí pochybnosti a ty tohoto cíle s největší pravděpodobností nikdy nedosáhneš...

Z toho jasně vyplývá, že když chceš něčeho dosáhnout, pak to bude záviset na tom, jak myslíš i jak si věříš.
Jen ty sama sobě. Nikomu jinému.
A tohle souvisí právě i s tím hledáním sebe samého. Protože pokud chce člověk najít sebe samého, pak by měl právě najít tu činnost, pro kterou se narodil - kterou má dělat, která se mu líbí,kterou dokáže dělat s láskou, která harmonizuje s jeho vnitřní podstatou i vnitřním pocitem. Tam tedy máš odpověď. Láká-li tě zpívání, pak začni - malými krůčky.
Ale tím není ještě vyhráno. Tím všechno teprve začíná.

Protože najít sebe samu, je dlouhá pouť. A na této cestě k sobě samé bojuješ s různými vlivy - např. s vlivy svého nejbližšího okolí - konkrétně třeba rodičů. Ti mají např. nějakou představu, čím bys měla být, na co máš. A tak ti jí vnucují.... Ale, jak může někdo druhý vědět, na co ty máš a na co ne? V tom si právě musíš najít samu sebe - uvěřit především sama sobě, na co máš a na co nemáš, dokázat si to prosadit, ale také si uvědomit své síly, zda opravdu vydržíš zdolat všechny překážky, které se budou na této cestě objevovat....

Zkrátka najdeš samu sebe, když budeš vědět, co chceš, co si přeješ a když dokážeš sama sobě věřit... Pak se vše začne odvíjet přesně tak, jak má...
Ale další důležitá věc je, že nemůžeš očekávat, že se slavnou zpěvačkou staneš přes noc. Tak to nefunguje. Navíc, pokud bys chtěla se stát zpěvačkou jen pro slávu, pak věř, že to není moc rozumná a správná cesta. Ve tvém zpívání musí být především cítit láska - až pak přichází sláva... Opačně to prostě nejde. Lidi jsou citlivý radar a jakoukoli neupřímnost vycítí. Takže pokud bys do zpívání nedokázala dát srdíčko,nebylo by to pro dobro věci...

Dále snaž se vyřadit ze své mysli i řeči - pochybení, negativní slova či přesvědčení o sobě samé. A kdykoli k tomu budeš skouzávat - zaraž a přetvoř negativní větu v pozitivní. :iconwink:

A uvědomuj si každý den, že víra je velikou silou, která nám umožňuje uskutečnit díla, o nichž se nám ani nesnilo. :023:

Tak držím palečky ať se ti dílko podaří... :rosa14:
Zatím papa i krásný večer - tobě i vám ostatním... :3057:
"Nic v našem životě není opravdu jisté, naučme se proto včas zacházet s nejistotou..."
Iwanka

Příspěvekod Lejla v 21. září 2008, 19:26

Mila Sibilo,
taky te zdravim. Vim, ze tohle tema je opravdu tezke. Ono je to fakt, odpoved asi neexistuje. Snazim se najit svoji cestu, ale asi jsem slepa nebo hlucha. Pripada mi, ze nic nenachazim...Nevim jak to vysvetlit. Potrebovala bych alespon ukazat smer, ale ten opravdu musim najit sama. Ten mi opravdu nikdo neukaze.
Prala bych si alespon nejakou stastnou nahodicku, ktera by mi trosku pomohla. Ale asi zadna takova neprijde, no :) Mejte se hezky :rosa14:
Lejla

Příspěvekod sibila v 21. září 2008, 19:11

Ahoj Lejlo :idzjuz: :koniczinka:
To je otázka do pranice a opravdu je těžká na zodpovězení.
Hledej si svou cestu sama. Každý člověk je individuální a co je dobré pro jednoho není dobré pro jiného.
Jediná adekvátní odpověď na Tvůj dotaz by mohla být - správná odpověď neexistuje.
Já sama jsem na to přišla až v průběhu času, životními zkušenostmi. Život prochází určitými etapami a každý je něčím specifická a má na člověka zcela jiné nároky.

Hledej sama v sobě. Nástroje ke zjištění, co je důležité právě pro Tebe by mohla být meditace, vnitřní hledání. Samozřejmě podněty mohou přijít i z venčí. Pokud se zaměříš na tento cíl a budeš pozorná, můžeš být schopná rozeznat signály, které Tě posunou dál.
Mohou to být knihy (duchovní tématika,filosofie, psychologie aj.) mohou to být také lidé ve Tvém životě, zdánlivě nahodilé události..
Cesta každého člověka je jiná,tak ti přeji ať tu svou najdeš a jsi úspěšná a šťastná.
Zdravím tě a přeji ten správný krok k sebepoznání......Sibila
:koniczinka: :koniczinka: :koniczinka: :koniczinka: :koniczinka:
sibila

Příspěvekod Lejla v 21. září 2008, 18:45

Zdravim vas :smil68:
Najit samu sebe, je opravdu tezke a rekla bych, ze docela dost. Nejak zacinam chapat, zemuj zivot se odviji ode mne samotne. A jsem sama ze sebe docela nervozi, nekdy mam pocit, ze vyletim z kuze. Chci neco delat, ale nevim co...Teda jako vim, jsem rozhodne umelecky typ, ale proste nejak to nejde. Pripada mi, ze mi uz nic nejde tak jako driv a ze uz na to nemam :cry: Takze budu rada za kazde rady a nazory i kdyz tohle tema je asi docela tezke na rozebrani :) Zatim se mejte vsichni hezky :3057:
Lejla

Příspěvekod Bona magus v 21. září 2008, 18:10

Ahojky Lejlo. :rosa14:
Souhlasím s Ivankou.Určitě dostaneš pár odpovědí a rad ,abys měla nad čím přemýšlet. :1518: Je dobré,že to chceš řešit,že se snažíš poznat sama sebe.Je spoustu lidí,co je ani nenapadne něco takového zkoumat a pouze kopírují život druhých.Jsi na dobré cestě a nepochybuju ani v nejmenším,že se ti to podaří když vydržíš.
Pokud se mi v mozku objeví nějaká rada,hned jsem s ní tady. :lol:
Mějte se všichni moc,moc hezky :suny2:
Bona magus

Příspěvekod Iwanka v 20. září 2008, 21:13

Lejlo, zdravím tě. :rosa14:
Myslím, že jsi udělala dobře, že jsi založila na tuhle otázku nové téma. Protože najít sám sebe je opravdu docela těžké a tak doufám, že se sem připojí s odpověďmi, či názory mnoho lidí. Já dnes bohužel už nemám ty správné buňky na písání, ale neboj, napíši k tomu též pár věcí.... Takže prosím vydrž.
Zatím papa a měj se krásně. :koniczinka:
"Nic v našem životě není opravdu jisté, naučme se proto včas zacházet s nejistotou..."
Iwanka

Jak najit samu sebe?

Příspěvekod Lejla v 20. září 2008, 18:20

Zdravim Lidicky,
doufam, ze nebude vadit kdyz zalozim nove tema. Proc mne napadlo tohle tema? Myslim, ze tohle tema je mne hodne blizke :D Pripada mi, ze jaksi porad nemuzu najit samu sebe, mozna za to muze i me znameni(jsem ryba), tak nevim. V jednu chvili se i dokazu popsat, v druhou uz zase ne. V jednu chvili vim co chci, v druhou uz zase ne....A takhle je to asi ve vsem :D A myslim, ze tohle mi jaksi brani pohnout se z mista. Jak najit samu sebe? Cim zacit? Je mi jasne, ze musim zacit u sebe, ale vubec nevim jak na to. Mela bych jedno velke prani, ktere uz mam od malicka(chtela bych zpivat), jenze dokud nepochopim samu sebe, tezko se mi splni :( Mate nekdo taky takovy problem? Vzdycky jsem takova nebyla, vedela jsem co chci, znala jsem samu sebe. To az poslednich par let(asi 3 roky). Muzete mi nekdo poradit? Byla bych moc rada :D Tak se zatim mejte. S laskou Lejla :3057: :)
Lejla

Předchozí

Zpět na VZKAZY, RADY...